11 květin, bylinek a dalších rostlin, které vám zlepší náladu

Jaké rostliny zlepšují náladu?  Foto: Jaké rostliny zlepšují náladu? Foto: istock.com

Už naše babičky věděly, že všelijaké rostliny dokážou pomoct. Některé léčí a jiné umí vnést pohodu do našich domovů i životů. Vůně zvládne redukovat stres a někdy i navnadit pocit štěstí. Které rostliny by vám doma rozhodně neměly chybět, abyste si kdykoliv mohli udělat svou „květinovou terapii“?

Našli jsme pro vás jedenáct rostlin, bylinek i květin, které krom toho, že vypadají krásně, mají i jiné schopnosti. Některé čistí vzduch, jiné ho úžasně provoní. Jsou tu i takové, které bojují proti úzkosti nebo přivolávají hezké vzpomínky. Podívejte se a vyberte si květinu, kterou si na jaro vyzdobíte domov. 

Bazalka

Tato oblíbená kulinářská bylina zlepšuje náladu. Její pozitivní účinky vycházejí z linaloolu, což je sloučenina podporující její specifickou vůni.

Bazalka zlepšuje náladu Foto: Bazalka zlepšuje náladu. Foto: istock.com

Růže

Studie v časopise Journal of Physiological Anthropology zjistila, že zaměstnanci kanceláří, kteří se dívali na růže, se cítili uvolněněji a pohodlněji než ti, co se na ně nekoukali. Takže u růží není blahodárná jen vůně, ale také vzhled rostliny.

Nejen vůně růží, ale i pohled na ně zvedá náladu Foto: Nejen vůně růží, ale i pohled na ně zvedá náladu. Foto: istock.com

Kakost

Pohled na bohaté pestrobarevné květy kakostu nám dokáže vlít do žil více optimismu a chutě do života. Navíc jejich jemná vůně, podobná květům růže, na nás může působit zklidňujícím účinkem.

kakost přináší optimismus Foto: Kakost přináší optimismus. Foto: istock.com

Anglický břečťan

Díky této rostlince, kterou je velice jednoduché pěstovat, můžete lépe dýchat. Anglický břečťan totiž patří mezi rostliny, které napomáhají čistit vzduch.

Anglický břečťan čistí vzduch Foto: Anglický břečťan čistí vzduch. Foto: istock.com

Bostonská kapradina

Podobně jako břečťan vyniká i bostonská kapradina v čištění vzduchu. Za hodinu dokáže odstranit až 1863 různých toxinů. A to je jeden z nejdůležitějších předpokladů k tomu, abyste se mohli uvolnit a pocítit klidnou mysl.

Bostonská kapradina odstraňuje toxiny Foto: Bostonská kapradina odstraňuje toxiny. Foto: istock.com

Levandule

Levanduli využívali už naši předci ke zmírnění úzkostných pocitů. S bojem proti častému psychickému neduhu vám pomůže i vonná levandulová svíčka, nicméně přírodní vůně čerstvých květin mívá trvalejší účinek.

Levandule úžasně voní Foto: Levandule úžasně voní. Foto: istock.com

Článek

Lopatkovec

Trávíte spousty času v interiéru? Zútulněte si ho touto krásnou květinou. Lopatkovec pomáhá pročišťovat vzduch od škodlivých látek. Odstraňuje z něj například formaldehyd, amoniak nebo benzen.

Lopatkovec čistí vzduch Foto: Lopatkovec čistí vzduch. Foto: istock.com

Orchidej

Tyto půvabné květiny kvetou celoročně. Díky svým barevným květům dokážou povznést naši náladu, i když je venku zima a zamračeno. Vyznavači filozofie feng shui používají orchideje pro zvyšování pozitivní energie místnosti.

Orchideje kvetou celoročně Foto: Orchideje kvetou celoročně. Foto: istock.com

Článek

Řada orchidejí kvete znovu a znovu Foto:

Jak přinutit orchideje, aby znovu kvetly

Naučte se orchideje kupovat: zdravé rostliny, které právě nekvetou, pořídíte v zahrádkářstvích zlevněné a ke květu je následně přimějete doma. Stačí k tomu znát několik...

Rozmarýn

V minulosti lidé přikládali rozmarýnu různou symboliku. Představoval vše od vzpomínek až po vnitřní klid. Domníváme se, že pozitivní účinky rozmarýnu spočívají v okouzlující vůni jehliček, která v nás může evokovat příjemnou představu teplých slunečných dnů.

Vůně rozmarýnu nepatří jen do kuchyně Foto: Vůně rozmarýnu nepatří jen do kuchyně. Foto: istock.com

Konvalinka

Expert přes zahrady David Domoney se pokusil ve své neformální studii zjistit, které rostliny v lidech vyvolávají pocity pozitivity. Respondenti drtivě upřednostňovali konvalinku coby symbol šťastné rostliny. Proč? Většinou měli tuto květinu spojenou se vzácnou vzpomínkou.

Konvalinka přináší vzpomínky Foto: Konvalinka přináší vzpomínky. Foto: istock.com

Článek

Medvědí česnek je podobný konvalince, prozradí ho ale jeho vůně Foto:

Kde najít medvědí česnek a jak ho rozeznat od jedovaté konvalinky?

Hitem posledních let je medvědí česnek. Je to jedna z prvních roslin, které na jaře vyrážejí, jedna z prvních bylin, které mohou člověku po dlouhé zimě dodat energii a...

Hrachor

Tyto nádherné květiny byly v průzkumu Davida Domoneyho hodnoceny taky velmi vysoko, a to z podobného důvodu jako konvalinky. Účastníci studie uvedli, že jim pohled na hrachor vyvolává radostné vzpomínky na dětství.

Hrachor nás v myšlenkách vrací do dětství Foto: Hrachor nás v myšlenkách vrací do dětství. Foto: istock.com

(šp)

Další články:

Článek

Aloe vera je velmi léčivou rostlinou. Foto:

Chcete se vyspat dorůžova? Zvolte si do ložnice ty správné pokojové rostliny, které vám pročistí vzduch

Stačí malý kousek života, který si postavíte do své ložnice a můžete výrazně vylepšit svůj sladký spánek. Studie NASA ukázala, že některé rostliny dokážou vyčistit vzduch...

Článek

Jaký bude rok 2018 v zahradách?  Foto:

GALERIE: Uvítejte jaro se zahradními trendy roku 2018. Vyzkoušejte těchto 6 změn

Zahrady taky potřebují oživit. Vysázet květiny nebo vytvořit skalku rozhodně nestačí. Podívejte se na to, co přinese rok 2018 do našich zahrad. Máme ještě čas se připravit...

Článek

Dejte rostlinám šanci Foto:

GALERIE: Květináč může být tím nejoriginálnějším doplňkem bytu! Inspirujte se

Květiny rozhodně nemusí být jen trpěnou dekorací od vaší tchyně. Vyzdobte si jimi byt i bez pomoci příbuzných. Pokud vám velikost balkonu nedovolí pořídit si záhonek,...