Dřevěný nábytek v ohrožení. Víte, jak z něj vyčistit skvrny od vína, kávy nebo cigaret?

Jak odstranit skvrny z nábytku? Foto: Jak odstranit skvrny z nábytku?Foto: istock.com

Dřevo je nadčasový materiál a nábytek z něj patří k evergreenům. I dnes se při zařizování interiérů rádi inspirujeme přírodou a pořizujeme si nábytek ze dřeva. K jeho používání ale bohužel patří také škrábance, kolečka a skvrny hyzdící jeho povrch. Dokážete si s nimi poradit?

Na dřevěný nábytek nikdy nepokládejte horké předměty, pod hrnky a skleničky raději podkládejte podložky. Vzniklé skvrny a případná narušení povrchu ze dřeva se pokuste odstranit a zahladit co nejdříve, aby se defekty nešířily dál.

Poškození způsobená teplem

Horká nádoba položená přímo na dřevěný nábytek může způsobit na jeho povrchu bílé skvrny. Odstranit je můžete cídidlem na kov, případně pastou smíchanou z oleje a soli. Nechte několik hodin působit a nakonec postižené místo přeleštěte leštěnkou.

Používáním podložek pod hrnky a skleničky povrch dřevěného nábytku alespoň částečně ochráníte. Foto: Používáním podložek pod hrnky a skleničky povrch dřevěného nábytku alespoň částečně ochráníte. Foto: istock.com

Mastné skvrny na nábytku

Pokud rozlitý olej neodstraníte okamžitě (nejlépe savým papírem), zůstanou na nábytku tmavé skvrny. Potom můžete zkusit tento postup: Tuk rozpusťte octem a následně postižený povrch setřete hadříkem navlhčeným v troše octa s teplou vodou.

Když ukápne svíčka

Počkejte, až vosk ztuhne a pak ho nejlépe umělohmotnou špachtličkou opatrně seškrábněte. Zbytky po roztavené svíčce definitivně odstraníte směsí lihu a lněného oleje namíchanou v poměru 4 : 1. Mimochodem takto připravený prostředek je skvělý i při odstraňování starých usazených vrstev vosku se zažranou špínou.

Používejte šetrné čistící prostředky. Foto: Používejte šetrné čistící prostředky. Foto: istock.com

Inkoustové skvrny

Pokud se inkoust nedostal pod povrchovou úpravu nábytku, odstraníte ho brusnou pastou. Inkoust, který pronikl pod povrchovou vrstvu, by měl zmizet po přetření hadříkem navlhčeným v metylalkoholu.

Skvrny od alkoholu

Na leštěných površích zanechává alkohol bílé skvrny. Vylitý alkohol ihned utřete, případné skvrny vydrhněte leštidlem na dřevo. Pokud tento postup nefunguje, vyzkoušejte hadřík s cídidlem na kov. Nanášejte ve směru vláken dřeva. Na vylité červené víno nasypte co nejrychleji kuchyňskou sůl.

Červené víno zasypte kuchyňskou solí. Foto: Červené víno zasypte kuchyňskou solí. Foto: istock.com

Skvrny od vody

Rozlitou vodu okamžitě vysušte, aby dřevo nezačalo bobtnat. Dokonale suchý povrch potřete cídidlem na kov, směsí cigaretového popele s vazelínou nebo zubní pastou.

Spálená místa

Slabě spálená místa na povrchu masivu vydrhněte cídidlem na kov. Drsný povrch vyhlaďte brusným papírem. Na skvrnu položte vlhký savý papír a na noc ho přikryjte mikrotenovou fólií. Případně můžete vyzkoušet spálené místo potřít vatovým tamponem namočeným v odlakovači. Silně postižené místo nejdřív zbavte ostrým nožem spáleného dřeva, vzniklý otvor vyplňte tmelem na dřevo, po zaschnutí přebruste a zabarvěte vhodně namíchaným odstínem barvy na dřevo.

Pozor na cigarety a popelníky, na dřevěném nábytku často zanechávají stopy v podobě spálenin. Foto: Pozor na cigarety a popelníky, na dřevěném nábytku často zanechávají stopy v podobě spálenin. Foto: istock.com

 

Škrábance a rýhy

Postižená místa zatmelte. Použijte retušovací tyčinky k maskování škrábanců, případně voskovou pastelku nebo krém na boty ve stejném odstínu. Na rýhy můžete nanést i leštidlo na olejové bázi, potom místo důkladně přeleštěte. Alespoň na nějakou dobu rýhu na nebarveném dřevě zamaskujete kouskem vlašského ořechu. Stačí, když postižené místo několikrát přejedete ulomeným jádrem.

(br)

Další články:

Článek

Staré oblečení nevyhazujte! Foto:

Chystáte vyhodit kvůli skvrnám staré oblečení? Nevzdávejte se, poradíme vám, jak fleky odstranit

Určitě to dobře znáte, bílé košile neomylně oblékáme v den, kdy se servírují boloňské špagety s červeným vínem a na žvýkačku si sedneme zrovna v momentu, kdy na sobě...

Článek

Skvrna od vína je postrachem všech obýváků Foto:

Jak vyčistit červené víno nebo kožešiny? Odstraňte skvrny na nábytku díky těmto tipům

Sedací soupravy a interiérové textilie bychom měli čistit alespoň dvakrát ročně. Že máte pár let skluz? S těmito ověřenými způsoby vyčistíte potahy efektivně i na dlouho...

Článek

Do čištění skvrny od rtěnky se pusťte co nejdříve, nenechávejte je zbytečně zaschnout. Foto:

Dokážete odstranit skvrny od rtěnky? Podle našeho návodu zaručeně ano

Skvrny od rtěnky spadají do kategorie skvrn od kosmetiky a zároveň skvrn velmi, velmi zarputilých a zákeřných. Slzy do očí dokáže nahnat otisk růže na drahé blůze, ale i...

Článek

Příroda často funguje lépe než chemie. Foto:

Úklid levně a bez chemie? Vyzkoušejte tyto babské tipy z domácích surovin

Rádi byste vyčistili váš dům, zvláště takhle před svátky, ale nechce se vám za „zázračné“ čističe utrácet celé jmění nebo jimi snad zamořit přírodu a už vůbec ne váš...