Dům dvou romantiků dokonale splynul s okolím

Majitelům leželo na srdci, aby jejich dům byl ohleduplný ke svému okolí   Foto: Majitelům leželo na srdci, aby jejich dům byl ohleduplný ke svému okolí Foto: Shannon McGrath

Pokud tento dům v Ingoltsby na jihu Austrálie v někom vyvolá dojem, že splývá s okolní pobřežní krajinou, rozhodně nejde o náhodu. Přesně to si totiž jeho majitelé přáli.

Nenápadnost ale tento dům dostal do vínku už v samotném návrhu. „Měli jsme jednoduché, pragmatické zadání, aby se dům dobře začlenil do tohoto nepříliš vlídného prostranství,“ popisuje autor projektu z ateliéru Seeley Architects s tím, že stavby domů na pobřeží si beztak žádají zvlášť opatrný přístup.. Žádost klientů tedy rád zohlednil zčásti dřevěným pláštěm domu, jehož přírodní povrch získal záhy patinu, a dům tak na pohled skutečně splynul s okolím.

Dům kombinuje robustní zděné základy s hloubenou garáží a lehkou dřevostavbu s trámovou konstrukcí. „Je to kontrast mezi hmotou a prostorem, a také mezi pevným a křehkým,“ vysvětluje architekt v narážce na kombinaci surového kamene a skla.

Obrovskými okny je výhled do zeleně i na moře Foto: Obrovskými okny je výhled do zeleně i na mořeFoto: Shannon McGrath

Pro jeho obyvatele je ale důležitější než všechny kontrasty to, zda uvidí moře, a o to je tu dobře postaráno. Okolní zeleň, a hlavně oceán doslova vtahují dovnitř rozměrná okna, nejlepší výhled je ale z kryté terasy v patře. Velké okno je dokonce i ve střešním převisu nad tímto jedinečným sezením. Jím jsou vidět nanejvýš ptáci, hvězdy nebo letadla, přesto ale plní jednu důležitou funkci, propouští totiž světlo dál do interiéru.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Toto je poslední snímek v galerii zachycující výše zmiňované posuvné dveře Foto:

Majitelka domu chce šokovat hosty. Luxusem a výstředností. Když se ty dveře otevřou...

Architekti si její přání vzali k srdci a začali rovnou od dveří. Brána se otevírá – račte vstoupit!

Článek

Čtyři spřátelené páry si postavily své letní bungalovy vedle sebe Foto:

Čtyři kamarádi, čtyři bungalovy na jednom pozemku

Veškeré prázdniny a dovolenou beztak trávily spolu, takže si čtyři spřátelené páry postavily své letní bungalovy vedle sebe. Pozemek pro své rustikální, moderně pojaté...

Článek

Stavět bez bagru je svého druhu projev respektu ke krajině Foto:

Norská chata stojí z kopce

Chata dokonale zapadá do okolní krajiny.