Ložnice pro spáče i milence! Jak ji zařídit, abyste se v ní cítili harmonicky?

V ložnici nepracujte, neplánujte a především se v peřinách netrapte starostmi a zbytečnými obavami Foto: V ložnici nepracujte, neplánujte a především se v peřinách netrapte starostmi a zbytečnými obavamiFoto: iStock

Začínáme a končíme v ní svůj den. Dokáže ovlivnit náš spánek a také má na svědomí intimní aktivity dějící se pod peřinou. Vezměte ji konečně na vědomí a zařiďte si tuto místnost podle toho, jakým vlivem na nás působí. Vždyť v ní strávíme spánkem čtvrtinu života.

Postel vytváří duši ložnice a bdí nad vaším spánkem

Vybírejte si nejenom okem, ale i podle praktických vymožeností. Ten, kdo zvládne za noc přelouskat detektivku, sáhne po posteli s komfortním polstrovaným čelem. Odpadá nutnost opření se o studenou zeď, kterou kvůli tomu musíte brzy nato znovu a zase vymalovat. Navíc čelo samo o sobě násobí pocit bezpečí a tepla. Těmito benefity disponují také nebesa, avšak ta je nutné pravidelně prát či čistit, platí totiž za opomíjené lapače prachu.

Postřeh Prima Living: Milujete sex, a proto v něm celkem rádi experimentujete? Pak vám výhody kovové konstrukce postele přijdou vhod. Od teď už nemusíte řešit, jak naložíte s pouty.

Každá barva má jiný účinek Foto: Každá barva má jiný účinekFoto: Pixabay

Při koupi tohoto kusu nábytku je proto zásadní myslet na vaše nároky a zvyklosti. Podle nauky feng šui se doporučuje směrovat postel ke stěně, nikoliv doprostřed místnosti. Váš spánek by totiž nebyl uzemněn, ale „nacházel by se někdo mezi“. Zřejmě byste pak na příchod spánku čekali marně. Co se týká světových stran, sladkému a nerušenému snění je nakloněn právě západ.

Z hlediska proudění vzduchu je vhodné nechat postel i matraci dýchat a nevolit tak variantu s úložným prostorem. A to zvlášť za předpokladu, že trpíte na alergie.

Jak z toho ven – ideálně jako Christian Grey, hrdina románu Padesát odstínů šedi. Mít jednu místnost na spaní a druhou na hraní Foto: Jak z toho ven – ideálně jako Christian Grey, hrdina románu Padesát odstínů šedi. Mít jednu místnost na spaní a druhou na hraníFoto: iStock

Pokud však dodržíte veškerá pravidla zařizování ložnice, a stejně vás trápí nespavost, pak bude na vině vaše psychika a nikoliv špatné závěsy. Doplňte pravidla zařizování ložnice bylinkami a uvidíte, že začnete spát o mnoho lépe. „Dlouho dobu jsem se léčila s nespavostí, budila jsem se a ráno jsem se cítila jako bych ani nespala. Místo medikamentů chemického původu jsem vsadila na bylinky, klid v duši a refresh ložnice,“ vysvětluje čtenářka magazínu Prima Living Edita Sárkovská.

Noční stůl jako pomocník číslo jedna

Nejdůležitějším prvkem je bezpochyby noční stůl, který slouží jako odkládací plocha pro předměty, které potřebujeme mít po ruce a zároveň chceme mít na očích po samotném procitnutí. Jeho povinnou výbavou je určitě lampička, pro někoho také sklenice s vodou, užívané léky pro případ potřeby nebo třeba zarámovaná fotka vašich blízkých. Je totiž fajn vědět, že na světě nejste sami. A neexistuje lepší načasování, než s touto myšlenkou končit starý a začínat nový den.

Pokud vám jde o sex, tak nejlepší barvou je podle průzkumu, který uskutečnil web Littlewoods.com, fialová Foto: Pokud vám jde o sex, tak nejlepší barvou je podle průzkumu, který uskutečnil web Littlewoods.com, fialováFoto: ikea

„Na mém nočním stolku mi nikdy nechybí klasický, leč tichý budík, rozečtená kniha, kapesníčky, aromalampa, světlo svíčky, deník s plnicím perem a krém na ruce. V jeho útrobách navíc před dětmi s manželem ukrýváme naše milostné hračky. Nejvíc jsem ale šťastná za to, že jsem drahého odnaučila spát s mobilem u hlavy. Ten do ložnice zkrátka nepatří,“ vysvětluje Dominika (33).

S přemírou nábytku to nepřehánějte, ložnice by i nadále měla zůstat vzdušná, nikoli přeplácaná. Pokud si nemůžete dovolit zvlášť místnost pro šatnu, investujte do vestavěných skříní se zasunovacím systémem dveří. Jedině tak využijete prostor na maximum.

Počítat můžete také s toaletním stolkem, kam vyskládáte všechny ty zkrášlovací flakonky jako vaše cenné trofeje. S rozmyslem vybírejte jak zrcadlo a jeho nasvícení, tak také praktické organizéry na make-up, vatové tampony, spony do vlasů a jiné ryze ženské drobnosti. Uvidíte, že zrcadlo v koupelně a s ním i váš muž si oddychnou. Přehlednost je nadevše.

Je dobré vědět a podle toho se i zařídit

Se zrcadly, květinami a rostlinami bychom to podle feng šui neměli přehánět. Když už, tak je situovat, co nejdále od postele a volit ty s oblými lístky.

Povlečení i pyžamo volte nejlépe z prodyšných materiálů. Nic umělého, akorát se budete zbytečně potit.

Spí s vámi v posteli čtyřnozí chlupáči? Neváhejte povlečení převlékat častěji a prát ho na vyšší teploty.

Před spaním v ložnici nepřetápějte a před ulehnutím si vyvětrejte Foto: Před spaním v ložnici nepřetápějte a před ulehnutím si vyvětrejteFoto: iStock

V ložnici nepracujte, neplánujte a především se v peřinách netrapte starostmi a zbytečnými obavami. V nich můžete jenom odpočívat a relaxovat. Všechno je to o získání nových návyků.

Před spaním v ložnici nepřetápějte a před ulehnutím si vyvětrejte. Ideální teplota na spánek se pohybuje kolem 19 stupňů. Avšak vždy záleží na tom, co vám vyhovuje.

Do oblíbeného keramického hrnku si před spaním uvařte meduňkový čaj nebo vlažné mléko s trochou vanilkového lusku. Snáze usnete.

Nedostatečně se vám prokrvují končetiny, a proto je máte permanentně studené? Nahřejte si pohankový polštář nebo vsaďte na nahřívací bylinkové papuče do mikrovlnky. Jsou skvělé.

Světla a lampičky by měly vyzařovat teplé světlo, nikoli nic agresivního. Zapomeňte proto na zářivky a tomu podobné zdroje světla.

(lz)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Více úložných prostor se do této ložnice již nedostalo Foto:

Máte malou ložnici? 8 tipů, jak ji stylově zařídit a využít každý centimetr

I miniaturní prostory mohou být zařízeny stylově. Se správnými triky a technikami to bude zábava. V tomto článku se podíváme, jak efektivně zařídit malou ložnici.

Článek

Co je pro vás ložnice?  Foto:

Spánek, nebo sex? Výběr barvy rozhoduje, co budete dělat v ložnici

V jedné z nejčtenějších knih posledních let „Padesát odstínů šedi“ má hlavní hrdina ne nadarmo ložnici bílou, naopak hernu červenou. I když barvy si pro obě činnosti mohl...

Článek

Hedvábí a fialová Foto:

Bavlna, nebo hedvábí? Výběr povlečení rozhoduje, zda budete v ložnic spát nebo se milovat

Většina lidí dnes vybírá povlečení hlavně podle toho, zda se musí žehlit, nebo je nemačkavé.