Stodola po rekonstrukci nabízí velkorysé bydlení. Třeba i pódium na cvičení jógy či koncerty

hlavní obytný prostor - výhled na hřebeny hor Foto: hlavní obytný prostor - výhled na hřebeny horFoto: Lukáš Pelech

Stará stodola téměř před zbouráním se proměnila v nádherný prostor pro bydlení i setkávání. Podívejte se, jak vypadá dnes.

Nádherné výhledy nad dramatickým údolím řeky Jizery v obci Benešov u Semil. Svažitý pozemek situovaný na jih se zahradou se vzrostlými stromy, kterou nemá jen tak někdo. Nehnutá stodola z roku 1947 na hlubokém kamenném věnci dochovaná v dobré kondici. Je jasné, že to je potenciál, který je třeba využít – rekonstrukce, které se ujalo studio Raketoplan, zachovala v nejvyšší možné míře původní prvky, jako je nádherný mansardový krov s ležatou stolicí, kdy hřeben ležel je výšce deseti metrů! Ze stodoly vznikl dům, který má na jihu vlastně čtyři patra a je velmi otevřený. Dole garáž a letní kuchyň, o patro výš tělocvična pro jogíny nebo snad koncertní pódium a hlavně jakýsi zastřešený dvůr, k němu dílna tak akorát a prádelna.

Tělocvična - jižní část budovy je otevřená Foto: Tělocvična - jižní část budovy je otevřenáFoto: Lukáš Pelech

Ze dvora vedou schody nahoru a tam to je! Zvýšené zápraží na dřevěném roštu, na nějž od západu proudí sluneční svit velkým otvorem ve střeše. Nádherné večery, třeba tady. Nebo venku na terase u kamínek letní kuchyně. Nebo na oplocené zahrádce s ovocnými stromy, dalo by se sedět a pozorovat hladinu rybníčku.

Část jižní fasády - vstup do letní kuchyně Foto: Část jižní fasády - vstup do letní kuchyněFoto: Lukáš Pelech

Zpátky na zápraží, můžeme vstoupit do podélné chodby s odkládací skříní a lavicí, spižírnou a toaletou a pokračovat dál jižním směrem do obytné haly. Plápolá tu oheň rodinného krbu a zahřívá rozlehlou místnost s výhledem na nedaleký Skuhrov, Vrchy, Stránsko a Kamenec. Velkorysá kuchyň se starožitnou jídelnou jsou připraveny posloužit i těm nejnáročnějším hostům a volné lůžko by se zde zajisté také našlo. Ale to až o patro výš nad pokojem pána a paní domu, kde nachází své milované útočiště s veškerým příslušenstvím.

Základní údaje o stavbě
Autoři: studio RAKETOPLÁN - Ing. arch. Pavel Nalezený, Ing. arch. Jakub Adamec
Dodavatel: Stavko s.r.o., Košťálov Tesařské práce: Test s.r.o., Stružinec
Užitná plocha: 201,4 m2
Zastavěná plocha: 209,5 m2

(web)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Dům Chameleon v Lipencích od ateliéru Petr Hájek Architekti Foto:

Šanci na první Českou cenu za architekturu dostali i mladí autoři

Do prestižní České ceny za architekturu se přihlásilo 475 děl.

Článek

Článek

Článek

Že by nějaká restaurace s výhledem? Ne, to je rodinný dům – chytře vymyšlený! Foto:

Rodinný dům od ateliéru 3+1 architekti nabízí úchvatný výhled na Labe

Ten výhled je úchvatný! Malíř by tu z výhledu nespustil oči. Obdivovat krajinu můžete nejenom z venkovního posezení, ale z celého spodního patra, z terasy i dvou pokojíků...