V jednoduchosti je krása aneb 13 moderních vil

Když se dům promění v umělecké dílo Foto: Když se dům promění v umělecké díloFoto: iStock

Vila už od starověku představuje luxusní bydlení s maximem soukromí. Dnes to ovšem neznamená okázalou stavbu, v moderním pojetí se jedná spíše o jednoduché vytříbené tvary.

Slovo vila pochází z latiny a už ve starověkém Římě to bylo pohodlné až přepychové obydlí buďto uprostřed hospodářských stavení, polí a zahrad nebo později příměstské sídlo stranou městského ruchu. I dnes jsou vily výrazným prvkem v městské i venkovské krajině, které svým majitelům poskytují soukromí. Pokud pomineme zbohatlické "baroko" příměstských satelitů, moderní stavby vynikají jednoduchými tvary, které samy o sobě lahodí oku a aspirují na nadčasovost. Často raději nechávají mluvit krásu okolní krajiny, než aby musely hrát ústřední roli v lokální kompozici.

Většina lidí, kteří si dnes mohou postavit rodinný dům, resp. vilu, se už obrací na architekty, aby jim navrhli dům na míru. Stavba tak lépe zapadne na dané místo, zároveň vychází vstříc individuálním potřebám svého budoucího majitele, mnohdy tak člověk může ušetřit i peníze. Uvažujete o něčem takovém? Projděte si pro inspiraci 13 krásných staveb:

Většina místností je orientovaná k bazénu Foto: Většina místností je orientovaná k bazénuFoto: iStock

(web)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Plášť přístavby z opálených prken nevyžaduje pražádnou údržbu Foto:

Jak sladit starý dům s novou přístavbou? Vodítkem mohou být kontrasty

Z ruin viktoriánského obydlí z 19. století v Northcote v Melbourne vznikl moderní dům pro pětičlennou rodinu.

Článek

Vítězný Zen-Houses liberecké kanceláře Petr Stolín Architekt Foto:

Toto je nejlepší český dům posledních pěti let. Zen-Houses z Liberce vyhrál Českou cenu za architekturu

Do prestižní České ceny za architekturu se přihlásilo 475 děl. Mezinárodní porota vybírala z 63 prací nominovaných do užšího výběru. Ve finále zaujaly i stavby z veřejných...