Výhody a nevýhody prosklených dveří v interiéru. Kam se hodí a kde jsou praktické?

Skleněné dveře elegantně opticky oddělují kuchyni a obývací prostor Foto: Skleněné dveře elegantně opticky oddělují kuchyni a obývací prostorFoto: Houzz.com

Potřebujete dostat víc světla do určité části bytu nebo interiér doplnit o zajímavý prvek? Potom není od věci zauvažovat o prosklených či celoskleněných dveřích. Mají navíc nádech luxusu...

Sklo je v kurzu. Dveře v dnešní době plní nejen potřebu zajištění soukromí nebo udržení tepla, ale do popředí se dostává i funkce estetická a touha dostat do interiéru co nejvíc slunečních paprsků. Současné interiéry jsou více otevřené, některé provozy propojené, tmavé chodby nežádoucí… Proto se průhledy stávají zásadním požadavkem při zařizování bydlení. Prosklené dveře tak mohou mít díky praktičnosti, pokud jde právě o světlo, své místo v každé moderní domácnosti. Navíc jsou vysoce elegantní a vykouzlí dojem luxusu. 

Co vám na nich může vadit...

Variant je přitom v podstatě nespočet. Sklo může doplňovat jiný materiál v různém poměru nebo z něj mohou být dveře vyrobené kompletně. Může být čiré, ale také matné (které zajistí soukromí), kouřové, tvrzené (dnes už standard), zdobené. Dveře mohou být klasické, ale také posuvné či dvoukřídlé.

 

Záleží i na prostorových požadavcích. I když výhody zdá se převažují, mají takové dveře i své nevýhody. Celoskleněné dveře například tolik netlumí hluk, nemají stejné tepelně-izolační vlastnosti jako dveře klasické. U dveří, které mají například jen skleněná okna, se už ale tyto nevýhody většinou stírají. Je třeba myslet i na to, že skleněné dveře potřebují více pozornosti, pokud jde o úklid – je na nich vše hned vidět a je tak třeba je častěji mýt a leštit. 

Světlo, které prochází dveřmi

To, kam ty které dveře umístit, záleží na typu interiéru, konkrétních místnostech, které mají propojovat, i požadavcích majitelů, jež se ale také mohou průběžně měnit. Jsou části domu či bytu, kam se skleněné či prosklené dveře vyloženě hodí a kde doladí k dokonalosti celkovou atmosféru domova. V zásadě všude tam, kam potřebujete dostat víc denního světla a/nebo zajistit spíše optickou bariéru než zvukovou či tepelnou, bude sklo užitečné. Z toho vyplývá, že v místnostech, jako je koupelna či toaleta, se prosklení pravděpodobně budete chtít vyhnout (i když máte-li například koupelnu navazující na ložnici, je i takové řešení vhodné a elegantní). Výhod je víc. Sklo nemusí být průhledné

Na vlastním uvážení jsou dveře do ložnice či dětského pokoje. U ložnice je pravděpodobné, že budete vyžadovat určitou zvukovou izolaci, v případě dětského pokoje zase může být jistá potřeba soukromí. Na druhou stranu, vždy lze sáhnout například po variantě mléčného skla, které umí propustit světlo, zároveň ale přes něj není vidět, co se za zavřenými dveřmi děje.

 

Sklo jako takové ale bude jistě žádoucí především v obývacích prostorách, které například chcete opticky oddělit od kuchyně či jídelny, a zvlášť navazují-li tyto místnosti na chodbu či halu, v níž chybějí okna. 

 

"Šoupačky" s matným sklem mohou být také velice elegantním řešením, pokud chcete například opticky oddělit toaletu od zbytku koupelny, jsou-li ve stejné místnosti.

 

Sklo, které neporaní

Není vhodné pořizovat dveře s obyčejným sklem. Při výběru si dejte pozor na to, aby bylo tvrzené. Je pevné a odolné a nemělo by se za běžných okolností rozbít. Dalším stupněm je pak sklo, které využívá speciální fólii. Ta za případné mimořádné situace, kdy například dojde k velkému nárazu do dveří, zabrání tomu, aby se úlomky skla rozsypaly a někoho poranily.

 

Ivana Kropáčková