Efektní na stěně, slušivé na nábytku. Interiéry, kde dostaly prostor pruhy, vám vyrazí dech

Svěží interiér, který na části stěny doplňují svislé pruhy... Foto: Svěží interiér, který na části stěny doplňují svislé pruhy...Foto: iStock

Pokud potřebujete opticky rozšířit místnost nebo obzvláštnit prostor, zkuste si pohrát s pruhy a proužky. Rychlého a velkého efektu dosáhnete díky tapetám nebo vzoru na textiliích…

Zařizujete nové bydlení? Nebo toužíte po změně? Zkuste prostor ozvláštnit pomocí pruhů – ať už vodorovných nebo svislých. Jinak možná nudná nebo okoukaná místnost rázem prokoukne, získá zajímavý náboj a stane se atraktivnější. Jednoduché linie totiž dokážou úplné divy. Rozhodně se takového řešení nemusíte obávat, přesto přistupujte s realizaci s rozvahou. Sice přísné, ale designově čisté varianty nejrůznějších provedení jsou ale v interiéru dobrou volbou. A stačí třeba jen několik „čar“. 

Tapeta, malba nebo textil

Ani nemusíte zrovna ladit interiér do námořnického stylu, barevné kombinace i styl provedení jsou jen na vás. Na jednotlivých fotografiích v článku se můžete nechat inspirovat, jak si s takovými proužky pohrát. Mohou ozdobit stěnu (nebo jen její část) třeba na tapetě, motiv proužků snadno propašujete na polštáře, závěsy nebo koberec. Hrát si můžete v kuchyni, obýváku, dětském pokoji, ložnici i koupelně. Vodorovné pruhy budou zcela jistě praktické na stěnách v užších místnostech, slušet jim to ale bude kdekoliv. Svislé proužky pak zase můžete zkusit aplikovat zejména tam, kde potřebujete prostor opticky zúžit nebo zvýšit. 

 

Užší, nebo širší?

Pruhy můžou být úzké, ale také pěkně „tlusté“. A nebo je spolu lze kombinovat. Více pozornosti k sobě poutají ty slabší, jak jsou pěkně „natěsno“ naskládané jeden vedle druhého ve vybraném barevném kontrastu. Širší pruhy jsou více nenápadné, jakoby klidnější, přesto pomůžou dodat místnosti potřebnou energii a originalitu. 

 

Kombinace s oválnými tvary

Jakkoliv jsou čisté linie proužků elegantní samy o sobě, dokonalého souznění pak dosáhnete tak, že je zkombinujete i s oblými tvary. Například pokud použijete pruhy na stěně v obýváku, ideálním řešením bude doplnit interiér oválným nebo kulatým konferenčním stolkem, nebo alespoň koberečkem. Zároveň je vhodné pruhovanou plochu trochu odlehčit jednobarevnými (nebo decentními) doplňky či nábytkem. Jinak by byl prostor "přeplácaný". 

 

INSPIRACE: Tady se podívejte na další ukázky nejrůznějších realizací interiérů, kde si designéři a majitelé bytů či domů pohráli s proužky – jak na stěnách, tak nábytku. Výsledky jsou naprosto skvělé!

Ivana Kropáčková