Hnědá v interiéru nemusí být nudná, naopak. S těmito barvami funguje skvěle

Hnědá má různé odstíny. Stačí ji použít na detailech... Foto: Hnědá má různé odstíny. Stačí ji použít na detailech...Foto: iStock

Od čokolády, přes kaštan po bílou kávu. I hnědá má spoustu odstínů. Pokud chcete dostat do svého domova trochu přírody, je právě tahle barva tou první, po které byste měli sáhnout.

Neutrální barva, která se nevnucuje, připomíná půdu, bezpečí, teplo, tradice. Má ji doma téměř každý – většina druhů dřevin, které tvoří běžnou součást interiérů, má sama o sobě hnědé odstíny. Hnědé mohou být podlahy, okna, dveře, ale i nábytek. Pokud preferujete přírodní zpracování dřeva, hnědou se přirozeně obklopujete. A je to dobře. Na naši psychiku působí pozitivně, podvědomě k ní mohou inklinovat především lidé, kteří žijí ve stresu a rychlým tempem. V člověku totiž vyvolává klid a uvolnění. Naopak lidé, které nemají rádi systém a určitý řád, ji moc vyhledávat nebudou... 

Skoro všude, ale do kontrastu

Je-li i vám hnědá barva příjemná na oči i duši a potřebujete ji mít kolem sebe, určitě může mít své místo v jakékoliv místnosti. Snad jen v dětském pokoji nemusí být vítaná – záleží na odstínu a věku či rozpoložení vašich ratolestí. Ale pozor. Přidáte-li k hnědému nábytku například ještě hnědé stěny, mohlo by celkové prostředí u vás doma působit ponuře. Je proto vhodné ji kombinovat tak, aby interiér nebyl nudný. Chcete-li tmavě hnědou stěnu (což si v podstatě můžete dovolit především ve velkých místnostech), zbytek zařízení by měl být ideálně ve světlejších odstínech. K hnědému nábytku volte zase například kontrastní textilie. Do společnosti jakých barev se především hodí hnědou dostat? 

Hnědá a zelená

Hnědá barva působí velmi dobře se zelenou. V podstatě k sobě patří. Pokud je zelená zářivá, je to ještě lepší. Zelená může být na stěnách, nebo naopak jen jako doplňující barva na drobnostech a textiliích.


Photo by Jessica Risko Smith Interior Design - Search bedroom design ideas

Zelená ale nemusí být jen na nábytku nebo stěnách. Do interiéru ji můžete vnést pokojovými květinami nebo dekoracemi jimi inspirovanými, které u hnědé stěny vypadají neuvěřitelně. Přirozená barva rostlin úžasně vynikne. 

 

Hnědá a modrá

Země a nebe. Také přirozená kombinace. Hnědou jednoduše a nádherně obzvláštní světle modrá. Interiér bude zase o trochu jiný než když sáhnete po zelených odstínech. Dohromady jde i s tyrkysovou barvou, která v sobě snoubí právě modrou se zelenou. Vynikne především na doplňcích, které umístíte k vybavení v čokoládovéhom odstínu. Hnědá a bílá

Kontrasty jsou in téměř vždy. Zvolíte-li tmavě hnědou barvu, přidejte k ní bílou. Nemůžete šlápnout vedle. Kombinovat můžete stěny s nábytkem, nebo i samotný nábytek. Například zemitě hnědou kuchyňskou linku dobře doplní bílá pracovní deska a horní skříňky, případně doplňující skříňová sestava. V interiéru na obrázku níže se nebáli použít ani šedou barvu na skříňkách a výraznou červenou na lustru. Celkový dojem vypadá luxusně.

 

Hnědou si můžete dovolit i na stěnách či obkladech ve světlejší koupelně s oknem. Přirozená kontrastní kombinace vznikne už jen umístěním sanitárního vybavení, které má standardně bílou barvu.

 

Hnědá v různých odstínech spolu

Dobře ale může působit interiér, kde se doplňují různé hnědé odstíny od světlejší po tmavý – například světle hnědé stěny v barvě bílé kávy, tmavě hnědé závěsy a polštáře, přírodní podlaha doplněná světlým nábytkem.

 

Interiér, kde se kombinuje bílá stěna a přirozená hnědá podlaha, je klasika. Co k tomu bude vypadat dobře? Světle béžová pohovka a další odstíny od čokoládové po kaštanovou na doplňcích. Další barvy, jako žlutá nebo oranžová, prostor doladí. Celkově bude místnost působit vzdušně, vesele a mladistvě. 

 

Ivana Kropáčková