Přehlídka krásy začíná: Užijte si první jarní květiny. Jak je pěstovat a kde je najít?

Jarní květiny jsou tady!  Foto: Jarní květiny jsou tady! Foto: istock.com

Je březen a vy už se nemůžete dočkat prvních květin. Sledujete předpovědi počasí a vymýšlíte, co by vám už přežilo v truhlících na balkoně. Poradíme vám, se kterými květinami můžete počítat na terase nebo předzahrádce a za kterými se vypravit do lesů.

Je fakt, že letos vystrčily zmatené sněženky hlavy ze země už někdy v lednu, kdy se počasí trochu minulo s kalendářem. Teď už je ale ten správný čas a mají nárok začít mobilizovat své bílé hlavičky a přinést po zimě trochu naděje a útěchy.

V březnu se na zahradě dočkáme už i bledulí, jaterníků, violek, hlaváčků, bramboříku abchazského, podbělu, devětsilů, křivatců, krokusů a také prvosenek bezlodyžných, čemeřic, plicníků a pupkovců. Některé květiny si můžete dokonce vysadit do truhlíků na balkoně a radovat se, že už je to tady!

Otužilé a něžné

Jsou to právě sněženky, které se staly úplně prvními otužilými posly jara. Rostou jen tak na záhoncích a v lesích pod listnatými stromy. Jsou to samozřejmě cibuloviny, a pokud si je chcete vychutnat na balkoně, potřebujete kyprou humózní půdu, ve které se jim bude líbit.

Sněženky jsou skromné a půvabné Foto: Sněženky jsou skromné a půvabné. Foto: istock.com

Statečný krokus

Krokus se klidně provrtá i slabou vrstvou sněhu, když ucítí jaro ve vzduchu a povzbudí jej sluneční paprsky. Kvete klidně už koncem února a pokud se z něj chcete radovat, zkuste sehnat do truhlíku velkokvěté hybridy, z nich většina byla vyšlechtěna v Holandsku. Nejlépe se krokusům daří v lehčích půdách na přímém slunci.

Krokusy se sněhu nebojí Foto: Krokusy se sněhu nebojí. Foto: istock.com

Jedovatá kráska

Působivá je bledule jarní, jinak celičká jedovatá, jak zákon káže. Ale krásná a křehká. Kvete od února do dubna a někdy dokáže v lesích vykouzlit hotové koberce. Pěstovat ji ale můžete i na zahradách a v truhlících. Vyžaduje vlhko a nezapomeňte, že nejlépe se jí daří v polostínu.

Bleduli najdete v lesích, ale dá se pěstovat i doma Foto: Bleduli najdete v lesích, ale dá se pěstovat i doma. Foto: istock.com

Fialový léčitel

Pokud máte skalku, pravděpodobně tam na vás vykoukne jaterník podléška. Něžná fialová kráska, které také nevadí trocha chladu. Jaterník kvete od března a patří mezi první posly jara. Je slabě jedovatý, ale při správném použití je nápomocný jako léčivka při onemocnění jater.

Jaterník podléška má neodolatelnou modrou až fialovou barvu Foto: Jaterník podléška má neodolatelnou modrou až fialovou barvu. Foto: istock.com

Vřes překvapí

Možná máte vřes spojený s podzimem, ale on vám pěkně pokvete i na jaře. V přírodě se můžete kochat jeho bratrancem zvaným vřesovec pleťový. Kvete od února do května, roste v suchých světlých borech, na skalních výchozech a na vřesovištích, na vhodných lokalitách dokáže tvořit rozsáhlé souvislé porosty. V Čechách se mu daří dobře a patří mezi další otužilce, které potěší oko na konci zimy.

Vřes je odolnou rostlinou, která v přírodě vytváří úchvatné koberce, ale sluší jí to i v květináči Foto: Vřes je odolnou rostlinou, která v přírodě vytváří úchvatné koberce, ale sluší jí to i v květináči. Foto: istock.com

Na tyto krásky si vyrazte do lesů

Samozřejmě se pokochat, ne trhat do vázy. Typickou jarní květinou teplých listnatých lesů a hájů jsou sasanka hajní a o něco vzácnější a méně známá je žlutá sasanka pryskyřníkovitá. Na vlhkých místech podél cest či potoků upoutají na jaře nápadná bezlistá květenství devětsilu lékařského, který později v létě známe jako typické mohutné deštníkovité listy, které jako by neměly nic společného s něžnou krásou drobných růžových kvítků jara.

Sasankami se kochejte na procházkách v lese Foto: Sasankami se kochejte na procházkách v lese. Foto: istock.com

(ku)

Další články:

Článek

Jakou pergolu si pořídíte vy? Foto:

Pořiďte si pergolu. Těchto 20 fotek dokazuje, že se z ní stane nejkrásnější místo v zahradě

Je to asi nejromantičtější stavba, jakou můžete v zahradě najít. Díky popínavým rostlinám vypadá skvěle a nabízí i stín, ale ne tolik jako zahradní altán. Vytváří tak...

Článek

Jaký bude rok 2018 v zahradách?  Foto:

GALERIE: Uvítejte jaro se zahradními trendy roku 2018. Vyzkoušejte těchto 6 změn

Zahrady taky potřebují oživit. Vysázet květiny nebo vytvořit skalku rozhodně nestačí. Podívejte se na to, co přinese rok 2018 do našich zahrad. Máme ještě čas se připravit...

Článek

Co je největší zahradní katastrofa?  Foto:

GALERIE: Těchto 15 fotek dokazuje, že někteří lidé by neměli mít zahradu

Nějaký rádoby roztomilý květináč s lidským obličejem je proti následující galerii slabý odvar. V tomto článku nenajdete kýče, ale opravdové bizáry, které se na zahradách...