GALERIE: Ven by psa nevyhnal? Zařiďte si zimní zahradu, která se stane vaším zeleným rájem během pochmurných dní

Zimní zahradu si zamilujete. Foto: Zimní zahradu si zamilujete.Foto: istock.com

Co dělat, když léto je už za námi, ale nechcete čekat na venkovní posezení až do příštího roku? Můžete mít terasu i v zimě a zařídit si ji podle vlastních přestav. Vytvořte si úžasnou zimní zahradu, která se stane vaším malým zeleným rájem během chladných dní.

Stýská se vám po vlahých večerech plných romantiky, večírků, grilování a posedávání u ranního kafe na vaší zahrádce či terase? Rádi byste si užívali mnoho podobných aktivit po celý rok, ale počasí vám to ne a ne dopřát? Svých oblíbených činností se nemusíte vzdát. Stačí je přesunout na zimní zahradu! S ní se budete moc za tepla domácího krbu kochat krásou vaší zahrady i v zimních večerech nebo dešťových přeháňkách.

Prostor pro rodinu, sport i relaxaci

Zimní zahrada dokonce nemusí být až tak nákladná záležitost, ale samozřejmě záleží na její velikosti a výbavě. Můžete ji totiž využít naprosto k čemukoli, takže se nemusíte bát, že by znamenala zbytečnou investici. Tento prosklený prostor můžete využít jak k relaxaci – čtení, studiu, ranní kávě, koupeli ve vířivce nebo pohodlnému lenošení na sedačce, tak i k zábavě. Od grilování, rodinných sešlostí, přes společenské hry až po romantickou večeři pod hvězdami za mrazivého počasí. Pokud rádi pořádáte večírky, i v tomto případě nebudete litovat. Zimní zahrada vám poskytne k této události skvělou atmosféru.

Nejdůležitější je dostatek zeleně. Foto: Nejdůležitější je dostatek zeleně. Foto: pinterest.com/libbyhinson

Dokonce i pro sportovní aktivity se zimní zahrada může stát vaším rájem. Pokud jste například milovníky jógy, jistě více oceníte výhled do zahrady nežli stěny vašeho bytu. Jste tanečnice pole dance? Představte si mít tyč uprostřed této celoroční „zahrádky,“ kde se skutečně nebudete cítit stísněná. Zimní zahradu můžete využít pro mnoho dalších aktivit, ať už je to například stolní tenis, posilování, nebo třeba jen hraní karet u stolku s vašimi blízkými nebo nerušené čtení dlouho odložených knih.

Zimní zahradu si můžete vytvořit i u vás na balkoně. Foto: Zimní zahradu si můžete vytvořit i u vás na balkoně. Foto: pinterest.com/hannaimran

Prosklená terasa představuje propojení mezi zahradou a vaším bytem, tak proč si neudělat malou domácí džungli? Pokud jste si vždy přáli ozdobit domov květinami v mohutných květináčích, ale bránil vám v tom právě prostor, na zimní zahradu se už určitě vejdou.

Praktické tipy, jak na zimní zahradu

Předtím než se necháte unést svými nápady, nesmíte zapomenout na pár praktických věcí, na které je důležité myslet. Například orientace na světovou stranu. Pokud zimní zahradu umístíte na sever, stane se z ní spíše chladné a tmavé místo, ale na jižní straně se naopak budete potýkat s přímým sluncem. Proto je nejvýhodnější zimní zahradu postavit spíše na jihovýchod či jihozápad.

Zimní zahrada by měla především vypadat, jako kdyby k vašemu domu patřila odjakživa. Příjemná zimní zahrada by měla mít minimálně 15 m2 a alespoň tři metry do hloubky, aby byla prostorná, ale zároveň útulná.

Nemáte dlouhá francouzská okna? Střešní okna poslouží stejně. Foto: Nemáte dlouhá francouzská okna? Střešní okna poslouží stejně. Foto: pinterest.com/archilovers

Hlavní konstrukce se dělá nejčastěji z ocele, hliníku a plastu. Víc ojedinělé je dřevo, které se může sice jevit jako estetičtější, ale jeho odolnost vůči povětrnostním vlivům je podstatně nižší.

Co se týče vytápění zimní zahrady, nepřistupujeme k ní jako k obyčejné místnosti, obvykle v ní přitápíme jen v opravdu chladných dnech. Také platí, že čím více bude místnost zaizolována, tím více se můžeme v zimě radovat z tepla, jenže v létě by nás čekal opačný problém. Proto je lepší zvolit zlatý střed a nebudete si muset dělat velkou starost jak s nadměrným vytápěním, tak s odvětráváním.

Útulné posezení pro příjemně strávené chvíle. Foto: Útulné posezení pro příjemně strávené chvíle. Foto: pinterest.com/gravityhome

(bb)

Další články:

Článek

Nedejte podzimní rýmě šanci! Foto:

TIP: Zasaďte si do květináče rýmovník, na podzim vás zachrání od nachlazení

Léto zašláplo brzdu docela zprudka, rána jsou chladná a bude hůř. Ať chcete, nebo ne, období nachlazení a rýmy ťuká na dveře. Z hromady kapesníků vás možná letos vytáhne...

Článek

Pěstujte bylinky originálně! Foto:

INSPIRACE: Nemáte květináč? 12 originálních způsobů, jak pěstovat bylinky na balkóně

Zapojte fantazii a udělejte si z bylinek vtipnou dekoraci! V těchto netypických květináčích budou vypadat skvěle. Inspirujte se.

Článek

Květiny budou v kombinaci s dýní nádhernou dekorací. Foto:

Přichází čas nádherných chryzantém a jejich pestrých barev. Máme 10 rad, jak je správně pěstovat, aby dlouho zdobily vaši terasu

Nic tak nerozzáří nevlídné podzimní dny, jako záplava barvených chryzantém. Využijte jejich pestré barvy i otužilou náturu a ozdobte si truhlíky za okny nebo rovnou celý...